CZYM JEST ESCAPE ROOM?
Escape Room (dosłownie pokój ucieczki), zwany też pokojem zagadek – to dosyć nowa forma rozrywki przeznaczona dla każdego. Cała zabawa polega na tym, że grupa graczy (zazwyczaj od 2 do 5 osób) zostaje zamknięta (umownie, do tego jeszcze wrócimy) w pokoju i ma za zadanie się z niego wydostać. Aby odnaleźć klucz (lub inny przedmiot), który pozwoli opuścić pokój, trzeba rozwiązać szereg zagadek (logicznych, manualnych czy też zręcznościowych), które do niego doprowadzą. Całość zawsze wiąże się z jakąś historią czy fabułą wpisaną w dany pokój. Dzięki temu możemy przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości lub stać się uczestnikiem historycznych wydarzeń, czy też wcielić się w rolę detektywa pracującego nad jakąś sprawą albo zostać poszukiwaczem przygód.
Aby bardziej zobrazować o co chodzi weźmy taki przykład:
Wyobraź sobie, że wybierasz się z rodziną do kina. Wspólnie śledzicie na ekranie poczynania np. Indiany Jonesa. Każdy z was przeżywa film na swój sposób, zwraca uwagę na inne aspekty filmu itd. A co by było gdybyście wspólnie mogli wziąć udział w takiej przygodzie? Wtedy to wy znajdujecie się w centrum wydarzeń, w zupełnie innym świecie i wspólnymi siłami musicie się zmierzyć z postawionymi przed wami zadaniami. Brzmi ciekawie, prawda?
Pisaliśmy wcześniej, że Escape Room to rodzaj zabawy przeznaczonej dla każdego. I dokładnie tak jest. Tak samo jak wyjście do kina, wspólna wizyta w pokoju zagadek może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny, zorganizowaniem wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego czy też okazją do spotkania ze znajomymi. Wejściówka do ER to też całkiem fajny pomysł na prezent, tym bardziej, że zawsze jest szansa, że obdarowana osoba zabierze Ciebie ze sobą 😉
Zaraz, zaraz! A co jeśli, któraś z zagadek sprawi kłopot, bo będzie np. zbyt trudna?
Każda rozgrywka ma swojego tzw. Mistrza Gry. Jego zadaniem jest czuwanie nad przebiegiem zabawy. Każdy pokój jest monitorowany a z MG gracze mają kontakt przez cały czas. W razie jakichkolwiek wątpliwości MG zawsze służy pomocą a ilość ewentualnych podpowiedzi jest nieograniczona.
BEZPIECZEŃSTWO
Wspomnieliśmy na początku, że gracze zostają zamknięci w pokoju ale umownie. No to jak to w końcu jest? Już precyzujemy. Cała idea Escape Roomów polega (przynajmniej początkowo tak było) właśnie na tym, żeby z takiego pokoju się wydostać, więc logiczne wydaje się, że taki pokój jest zamykany od zewnątrz w momencie rozpoczęcia gry. No i nadal tak bywa. Ale to nie znaczy, że gracze zostają całkowicie odcięci od świata. Niemalże każdy ER posiada tzw. Panic Button, którego naciśnięcie powoduje przerwanie gry, a co najważniejsze, wszystkie drzwi automatycznie się otwierają! Oczywiście, z takiego samego rozwiązania może skorzystać Mistrz Gry, który śledzi poczynania graczy w pokoju i czuwa nad tym, aby wszystko przebiegało jak należy. W tym momencie nasuwa się pytanie: skąd Mistrz Gry będzie wiedział co w danym pokoju się dzieje? Przecież nie wchodzi z graczami do środka. Każdy ER jest na bieżąco monitorowany, właśnie po to aby nie pozostawiać graczy bez opieki i wsparcia! Dodatkowo gracze mają stały kontakt z MG poprzez krótkofalówkę czy domofon.
A co z tymi pokojami, które Panic Buttona nie mają? Do tej pory pisaliśmy o ciągu zagadek, których rozwiązanie doprowadzi graczy do znalezienia klucza, który z kolei pozwoli z pokoju wyjść. Coraz częściej w Escape Roomach rozgrywka polega nie na ucieczce, ale rozwiązaniu końcowej (głównej) zagadki czy znalezieniu konkretnego przedmiotu np. ukrytego skarbu czy też planów szalonego naukowca. Może to też być rozwiązanie jakiejś zagadki kriminalnej. Wniosek jest prosty – skoro nie szukamy klucza to po co zamykać drzwi? No właśnie – w takich sytuacjach jedyne co stoi na przeszkodzie do wyjścia to… klamka w drzwiach 😉
Dlatego do tej pory pisaliśmy o umownym zamykaniu drzwi. Pamiętaj! Niezależnie od tego co się dzieje – gracze mają możliwość opuszczenia pokoju w każdej chwili bez ingerencji kogokolwiek z zewnątrz!
Jeśli powyższy opis nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania i nie rozwiał wszystkich wątpliwości – zadzwoń lub napisz do nas. Warto przekonać się na własnej skórze, że Escape Roomy to fajna sprawa 😉
Do zabaczenia w ER 🙂